
Benjamin Britten: Változatok egy Frank Bridge témára / Liszt Ferenc Kamarazenekar
A The Washington Postban a következő szavakkal méltatták a Liszt Ferenc Kamarazenekart: „A vonószenekar a legkisebb együttesekre jellemző ritmikai rugalmassággal büszkélkedhet, de egyúttal egy nagyobb zenekar frissességével és összehangoltságával is. Szinte együtt lélegeznek a zenével, vezetőjük, Rolla János egy titkos jelzése hatásosabb minden karmesteri instrukciónál. És ami a legfontosabb: mintha csak szórakozás lenne számukra mindez…”
Az együttes kiemelkedő munkáját számos kitüntetéssel ismerték el: 2001. októberében a Zeneakadémián átvették a Hungaroton újabb elismeréséről szóló díját. 2003. augusztusában Sárospatak városa Pro Urbe-díjat adományozott a zenekarnak, majd ugyanezen év novemberében Göncz Árpád átadta a Magyarország Európában Alapítvány oklevelét az együttesnek.A 2006. március 25-én, Bartók Béla születésének 125. évfordulója alkalmából, a zenekar átvette a Magyar Művészetért Kuratórium és a Herendi Porcelánmanufaktúra Rt. által adományozott herendi Bartók emlékszobrot, mellyel elismerték, hogy az együttes ,,méltó hordozója Bartók szellemi örökségének”.
Repertoárjuk az egész zeneirodalmat felöleli: Monteverditől Bachon és Mozarton át a romantikusokig, a XX. századi zeneszerzőkig számos ismert és kevésbé ismert darabot játszanak. A zenekar eddig több mint 200 hanglemezfelvételt készített különféle kiadókkal. Legtöbb felvételük a Hungarotonnal készült, ahol Ferencsik János után másodikként vehették át az egymillió eladott példányszám után járó emlékplakettet.
A Liszt Ferenc Kamarazenekar egyik alapító tagja és koncertmestere az együttest 1979 óta vezető Rolla János.
Rolla János 1969-ben szerzett diplomát a budapesti Liszt Ferenc Zeneművészeti Főiskolán, ahol a világszerte ismert Kovács Dénes tanítványa volt. A világ koncerttermeiben elsősorban kamaramuzsikusként vált híressé. A magyar zenei kultúra hazai és külföldi megismertetésében szerzett érdemei elismeréseként 1981-ben megkapta az Érdemes művész kitüntető címet, 1985-ben pedig a Kossuth-díjat. A francia kormány 1991-ben a művészetek kategóriában a Becsületrend Lovagja címmel, 1994-ben Göncz Árpád a Magyar Köztársasági Érdemrend Középkeresztjével tüntette ki.
A 2008. március 18-án fennállásának 45. évfordulóját ünneplő Liszt Ferenc Kamarazenekar mára mind a magyar, mind a nemzetközi komolyzenei élet kiemelkedő képviselőjévé vált s büszkén vállalják illetve népszerűsítik a világhírű magyar vonószenei hagyományokat a világ minden táján.
Kucsszó: Benjamin Britten, Változatok egy Frank Bridge témára
Kapcsolódó videó
Írja meg véleményét
Kizárólag belépett felhasználóink véleményére számítunk.