Pál István nógrádi pásztor, tereskei dudás a Madách Imre díj kitüntetettje, a Népművészet Mestere, a Magyar Kultúra Lovagja, megannyi település díszpolgára. Pista bácsi 1919-ben született a nógrád megyei Kétbodonyban, jelenleg a szomszédos Tereskén él. Egész életében pásztorkodott, állattartással foglalkozott. Hangszertudását, apjától, nagyapjától szerezte, de tanára volt Kós József juhász, a környék híres dudása is.
Pista bácsi még mindig őrzi azt a nyelvet, azokat a dalokat, ami közös kultúrörökségünk része. Tudása szüleitől, gyermekkorából ered s ő önzetlenül, örömmel adja tovább számunkra.Ő az utolsó olyan magyar dudás, aki még szüleitől eredeti pásztor/paraszti környezetben tanult dudálni, furulyázni, énekelni, faragni.
A Magyar Dudazenekar alapítói a 70-es évek elején elindult népzenei mozgalom szólistái és élvonalbeli zenekarok tagjai. A zenekar 1989 januárjában alakult meg. A tizenhárom zenész már az első évben TV-, rádiófelvételeket készített, minden neves népzenei eseményre meghívót kapott, külföldi fesztiválokon, jótékonysági koncerteken arattak méltó elismeréseket.
Alámondás: A Magyar Dudazenekar az Országos Táncháztalálkozó állandó vendége, ahol lehetőségük nyílik visszahozni a régi táncházak hangulatát. Manapság sajnos már ritkán hallhatunk dudaszót, többnyire vonósegyüttesek húzzák a talpalávalót. A tagok régi álma valósult meg azzal, amikor létrehozták saját, dudazenére épülő táncházukat.
2004 őszén indította el a Magyar Dudazenekar a Padkaporos Dudás Táncház-at Budapesten. Itt majd’ minden pénteken este dudások, tekerősök muzsikálnak a somogyi, dél-alföldi, palóc táncok kedvelőinek. A lépéseket is bárki könnyen elsajátíthatja. Nemcsak a népi kultúrára eleve nyitott érdeklődőket várják, a tapasztalatok szerint a különleges hangulat a véletlenül betévedőt is hamar magával ragadja.
Kucsszó: Pál István és a Magyar Dudazenekar
Kapcsolódó videó
Írja meg véleményét
Kizárólag belépett felhasználóink véleményére számítunk.