A „Técsői Banda” tagjai Kárpát-Ukrajnából érkeztek. Técső a Tisza partján fekszik, a történelmi Máramaros vármegye kellős közepén, ma pedig Ukrajna „kárpátontúli” területe, ahol a Tisza, mint határfolyó túlpartja már Romániában van.
A hajdani koronaváros és környéke évszázadok óta számos nép lakhelye, így a zenekar tagjainak alkalmuk volt a ruszinok mellett magyaroknak, románoknak, szlovákoknak, cigányoknak muzsikálni.
Az egykor nagy lélekszámú falusi zsidóság mulatságain is húzták a talpalávalót.
A híres négytagú ruszin cigánybanda hangszerei a hegedű, bajan (gombos harmonika), kárpáti kiscimbalom, dob és cintányér.
Sajátos hangszere még a dobosnak a fogak és az alsó ajak közé illesztett műanyag lapocska – a “pljonka” – is, ami nem más, mint a legősibb hangszer, a falevélsíp utódja.
A kilencvenes években találkoztak először a magyarországi közönséggel, és ezzel kezdetét vette hazai „diadalútjuk”. Az azóta eltelt évek során megismerhette őket a kisebb-nagyobb fesztiválok közönsége is. Mindenütt eksztázisig fokozódó hangulat kísérte fellépésüket, hiszen ez a teljesen archaikus zene a mai fül számára tiszta egzotikum, vad táncritmusai pedig elementárisan hatnak.
A SUMMERFEST nagyközönsége 2006-ban ismerhette meg őket.
Az akkori, tököli előadást nézheti meg most a kedves néző – még az azóta elhunyt idős cimbalmos, Csernavec Misu közreműködésével…
Kucsszó: Técsői Banda
Kapcsolódó videó
Írja meg véleményét
Kizárólag belépett felhasználóink véleményére számítunk.